Lapkričio 25 d. – tarptautinė kovos prieš moterų prievartą diena. Jau kelerius metus šalies nevyriausybinės moterų organizacijos organizuoja 16 aktyvumo dienų renginius, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į opią problemą – į smurtą prieš moteris šeimoje. Baisogalos Švč. Trejybės parapijos bendruomenė paruošė projektą „Dienos be smurto“ ir laimėjo konkursą, kurį organizavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Projektą mūsų seniūnijoje savanoriai vykdys tarptautinės akcijos „16 aktyvumo prieš smurtą dienų“ metu nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 16-osios, baigiamasis renginys įsilies į Baisogalos bendruomenės šventę gruodžio 30 d. „Auridanos“ sporto komplekse.
Projekto tikslas – suteikti teisinę informaciją smurto artimoje aplinkoje temomis, atkreipti bendruomenės narių dėmesį į šią opią socialinę problemą, supažindinti Baisogalos seniūnijos gyventojus su įvairiomis smurto artimoje aplinkoje apraiškomis, jo padariniais, teisinėmis pasekmėmis bei atsakomybe, su prevencinėmis priemonėmis prieš smurtą, ugdyti nepakantumą smurtiniam elgesiui, informuoti apie pagalbos galimybes patyrus smurtą, organizuoti šviečiamuosius, kultūrinius renginius aktualiomis smurto prevencijos temomis, skatinti savarankišką ir gyvybingą šeimą per šeimos, religines, ūkinio gyvenimo ir šventines tradicijas, spręsti įvairius seniūnijos gyventojų šeimų gerovės klausimus. Projekto programa: teisinio švietimo renginiai, susitikimai – diskusijos su Policijos, Caritas atstovais, kitais specialistais, kūrybinių dirbtuvėlių veikla, kiti kultūriniai, visuomeniniai renginiai. Aukojamos mišios už smurto aukas.
Įgyvendindamas projekte numatytas veiklas, projektas „Dienos be smurto“ sieks atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kokią žalą daro tyčinis bet kokios rūšies smurtas – fizinis, psichologinis, seksualinis, ekonominis. Seniūnijos visuomenė smurtą artimoje aplinkoje, ypač prieš moteris, vis dar laiko privačiu šeimos reikalu. Taip pat dar neįvertinama vietos bendruomenės, savanorių nauda ir galima pagalba šeimai, kurioje smurtaujama. „Norime pakeisti šį požiūrį“, – sako projekto savanorės Renata, Eglė ir kiti, į aktyvią veiklą įsitraukė 9 savanoriai. Smurtas nėra norma. Atpažinti fizinį smurtą paprasta, sunkiau suvokti psichologinį ar ekonominį. Tačiau psichologinį ar ekonominį smurtą atpažinti ypač sunku moterims, kurios tai suvokia kaip normą. Smurto nereikia toleruoti, ypač jei moteris ne viena, o turi ir vaikų. Kiekvieną barnį, netinkamą elgesį atžalos mato ir itin jautriai į tai reaguoja. Moterims gali padėti nevyriausybinės organizacijos, seniūnijų socialiniai darbuotojai, Vaiko teisių apsaugos tarnyba ir, žinoma, policija. Reikėtų skatinti moteris nepriimti smurto kaip normos ar nekintančios kasdienybės. Moterys neturi manyti, kad viskas savaime susitvarkys ir smurtas liausis. Reikia ieškoti sprendimų ir imtis veiksmų. Tikimės, kad projektas bus tęstinis.
Taigi, Baisogalos Švč. Trejybės parapijos bendruomenė, vykdydama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą ,,Dienos be smurto“ kviečia į dar vyksiančius renginius:
Gruodžio 8 d. 19 val. – protmūšis kavinėje „Pas Zitą“;
Gruodžio 12 d. 17 val. – paskaita-diskusija, kurios metu bus kalbama apie smurto artimoje aplinkoje prevenciją, smurtinio elgesio teisines pasekmes ir atsakomybę. Vyks Baisogalos mokykloje-darželyje. Smurtas artimoje aplinkoje yra ne ,,šeimyniniai ginčai“, o nusikaltimas, baudžiamas įstatymu. Šios rūšies nusikaltimų, susijusių su žmogaus teisių pažeidimu, prevencija ir užkardymas yra valstybės, bendruomenės, institucijų bendros aktyvios veiklos klausimas.
Gruodžio 14 d. 17 val. – monospektaklis „ne(mano) istorija“ Baisogalos dvaro kolonų salėje.
KVIEČIAME DALYVAUTI!
Projektą finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Rasa Strolienė, Baisogalos bendruomenės Tarybos narė
Savanoriai.