Spalio 28–29 d. Vietos veiklos grupė „Radviliškio lyderis“ organizavo išvažiuojama konferenciją „Bendradarbiavimas ir įgūdžiai – gerų idėjų aruodas“ įgyvendinant projektą „VVG ir potencialių vietos projektų vykdytojų gebėjimų ugdymas ir aktyvumo skatinimas vietos plėtros strategijos įgyvendinimui“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos priemonės „Parama VVG veiklai, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“ veiklos sričių „Parama vietos plėtros strategiją įgyvendinantiems asmenims mokyti, konsultuoti“ ir „Parama potencialių vietos projektų vykdytojų, esančių VVG teritorijoje, aktyvumui skatinti“. Išvažiuojamoje konferencijoje dalyvavo Vietos veiklos grupės „Radviliškio lyderis“ nariai. Pagrindinis šios išvažiuojamosios konferencijos tikslas susipažinti su Šiaulių ir Kelmės rajono vietos veiklos grupių įgyvendintais projektais pagal įgyvendinamas vietos plėtros strategiją.
Konferencijos dalyviai pirmą dieną lankėsi Šiaulių rajone, kur VVG pirmininkas Povilas Zaveckas ir Projekto administratorė Akvilė Petrulaitytė pristatė aštuonis įgyvendintus projektus pagal įgyvendinama vietos plėtros strategiją.
Pirmas susitikimas vyko Naisių bendruomenėje, kurioje buvo pristatytas įgyvendintas projektas „Naisių kaimo bendruomenės kultūros namų pastato atnaujinimas“. Bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė supažindino su įgyvendintu projektu, aprodė kultūros namų pastatą, pasidalino bendruomenės aktualijomis bei papasakojo apie bendruomenės teikiamas paslaugas.
Aplankėme Meškuičių bendruomenės įgyvendintą projektą „Meškuičių miestelio parko atnaujinimas ir pritaikymas įvairiapusei bendruomeninei veiklai“, su kuriuo supažindino pirmininkė Irmina Galkauskienė. Pirmininkė pasidalino patirtimi dėl parko rekreacinių zonų įrengimo (atnaujinimo ir pritaikymo įvairiapusei bendruomeninei veiklai). Už paramos lėšas buvo įrengta krepšinio aikštelė, kalneliai dviračių trasai, išvalyti parke esantys tvenkiniai, įrengtas paplūdimys, įrengti nesudėtingi sporto treniruokliai, vaikų žaidimų aikštelė, atnaujinti seni ir pastatyti nauji suoliukai, šiukšliadėžės, įrengta persirengimo kabina ir tualetas, sutvarkytas parko apšvietimas, atnaujinta kultūrinių renginių aikštelės danga. Šis projektas išskiria tuo, kad kartu dirbo ir buvo suvienytos visos įstaigos: seniūnija, mokykla, bendruomenė.
Žarėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Jolanta Gedaminskienė ir pavaduotoja Sigita Budvydienė pristatė ir pasidalino patirtimi įgyvendinant projektą „Žarėnų kaimo bendruomenės namų remontas“ bei supažindino su pastato remonto darbais bei bendruomenėje vykdomomis veiklomis. Paramos lėšomis suremontuotas stogas, pakeisti langai ir durys, atnaujintas pastato fasadas, atnaujinta grindų danga. Konferencijos dalyviai buvo maloniai nustebinti ir pavaišinti pačios bendruomenės narių pagamintomis gausiomis vaišėmis.
Aplankėme Šiupylių kaimo bendruomenę. Bendruomenės įgyvendintą projektą „Bendruomenės namų Šiupylių kaime įrengimas“ pristatė bendruomenės pirmininkė Laima Skopienė. Pirmininkė pasidžiaugė, kad buvusi kaimo mokykla pritaikyta vaikų ir jaunimo bei suaugusiųjų užimtumui ir poilsiui, bendravimui ir veiklai. Planuojama artimiausiu metu vienuose iš patalpų įrengti biblioteką. Taip pat tikimasi subręsti ir kitokiai veiklai, imama galvoti apie bendruomenės verslą, galimybę teikti socialines paslaugas. Jau šiuo metu renkasi bendruomenės narės vakarais pasikalbėti, išgerti arbatėlės ir užsiimti įvairiais rankdarbiais (mezgimu, vilnos vėlimu, papuošalų gamybą ir kt.).
Kužių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Petrauskas pristatė tris įgyvendintus vietos projektų „Kužių miestelio viešosios erdvės pritaikymas sporto ir kultūros poreikiams“, „Kužių Švč. Mergelės Marijos gimimo parapijos bažnyčios ir tvoros kapitalinis remontas“, „Kužių vidurinės mokyklos bendruomenės patrauklios ugdymo (si) aplinkos modernizavimas, siekiant užtikrinti saugią ir sveiką aplinką“. Pirmininkas papasakojo, kad šiuo metu yra įgyvendinti 2 projektai, tai aikštyno įrengimas ir mokyklos įgyvendintas projektas, kuriuo metu yra aptverta visa mokyklos teritorija. Šiuo metu yra baiginėjamas ir bažnyčios projektas, kurio metu bus atliktas bažnyčios fasado keitimas, susidėvėjusių langų keitimas, bažnyčios ir stogo konstrukcijų stiprinimas, bei bažnyčios tvoros keitimas.
Lukšių kaimo bendruomenės pirmininkė Vidutė Meižienė supažindino su Šiaulių rajono savivaldybės administracijos įgyvendintu vietos projektu „Bendruomenės namų statyba Lukšių kaime“. Pirmininkė trumpai papasakojo, kiek reikėjo įdėti pastangų, kad šiandien turėtų tokius gražius bendruomenės namus. Aktyvi, originalių renginių sumanytoja ir organizatorė Šiaulių rajono Lukšių kaimo bendruomenė jau turi savo namus. Naujus, ką tik pastatytus, tokius, apie kokius svajojo. 80 kv. metrų pastatas turėtų tapti jaukia susitikimų, įvairių renginių vieta, kuri dar labiau apjungs Lukšių bendruomenę, didins kaimyniškumą, paties kaimo patrauklumą. Ir tai yra, bene, pirmieji ir vieninteliai kaimo bendruomenės namai Lietuvoje, kurių atsiradimu rūpinosi savivaldybės administracija.
Bubių bendruomenės atstovas Edvardas Vileikis pristatė įgyvendintą vietos projektą „Bubių dvaro parko dalies sutvarkymas pritaikant kaimo bendruomenės socialinei, kultūrinei, sportinei veiklai“. E. Vileikis papasakojo kaip buvo atnaujintas Bubių dvaro parkas, paverčiant jį bendruomenės traukos centru, sukuriant infrastruktūrą, leidžiančią vykdyti įvairiapusę bendruomenės veiklą, pasidalino projekto vykdymo metu iškilusiomis problemomis ir jų sprendimo galimybėmis. Konferencijos dalyviai apžiūrėjo vietos projekto lėšomis įrengtus pasivaikščiojimo takus, granitinėmis trinkelėmis grįstą aikštelę, vaikų žaidimo aikšteles įrenginius bei kitą infrastruktūrą.
Kurtuvėnų bendruomenės pirmininkas Jonas Jankevičius supažindino ir pristatė vietos projektą „Bendruomenei patrauklios gyvenamosios aplinkos kūrimas įrengiant sporto aikštyną Kurtuvėnuose“. Pirmininkas džiaugėsi, kad jų miestelis turi naują, šiuolaikišką sporto aikštyną, kuris pagerino Kurtuvėnų sporto infrastruktūrą ir kuriuo naudojasi visi miestelio gyventojai. Susitikimo pabaigoje bendruomenės atstovai svečius pavaišino „Šiurpa“, kurią išvirė bendruomenės pirmininkas Jonas Jankevičius.
Antra diena lankėmės Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupėje, kur VVG administratorė Nelė Želvienė ir buhalterė Irena Mykolaitienė pristatė keturias edukacines programas.
Pirmas susitikimas įvyko Junkilų kaimo bendruomenėje „Kruteklis“, kur bendruomenės pirmininkė Onutė Granickienė papasakojo apie „Naminės duonos kepimo“ edukacinę programą, kuria pasirengė pagal Tarptautinio bendradarbiavimo projektą. Šios programos tikslas yra ne tik perduoti informaciją apie naminės duonos kepimą, bet ir skatinti visus dalyvius būti aktyviais dalyviais visuose duonos kepimo procesuose, o kartu ir išsikepti sau kepalėlį naminės duonos, bei paskanauti patiekalų iš duoninės tešlos, kuriuos patys dalyviai gamins bendruomenės virtuvėje.
Paskanavę iškeptos duonos vykome link Kražių miestelio. Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centre mus pasitiko vadovė Lina Mikalajūnienė ir muziejaus vedėjas Vygandas Mažonas, kuris trumpai parodė ir pristatė Kražių jėzuitų kolegijos istoriją. Vėliau konferencijos dalyviai pakviesti į buvusios kolegijos rūsį, kur buvo pristatyta edukacinė programa „Pas žemaičius atvykus“. Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai supažindinami su lietuvių liaudies instrumentais: skudučiais, kanklėmis, žvangučiais ir kt. Dalyviai gali pabandyti pagroti visais instrumentais, na o piemenukų skudučius, kurie pagaminti iš nendrės ar garšvos – pasigaminti patys. Įjungus visus instrumentus, sukuriama grupė, kuri pagal ritminį elementą sugroją muzikinį kūrinį. Vėliau dalyviai supažindinami su lietuvių liaudies dainomis ir išmokomi šokti vieną linksmiausių liaudiškų šokių: gransverą. Šalia muzikos ir šokių dalyviams pristatomas žemaitiškas patiekalas – kastinis, kurį pakviečiama pasigaminti patiems dalyviams. Edukacinį užsiėmimą veda tautiniais rūbais apsirengę vedėjai. Programą galima skaidyti dalimis pasirenkant vieną iš dalių (kastinio gamyba, muzikos instrumentai arba šokiai). Mes buvome pakviestą sudalyvauti vienoje iš edukacinės programos dalių pasimokant šokti liaudiškų šokių ir žaidimų.
Linksmai pasišokę vykome toliau į Žalpių kaimo bendruomenę. Mus pasitiko bendruomenės pirmininkė Alina Žalandauskienė pristatė edukacinę programą „Svečiuose Žalpių kaimo bendruomenėje“. Žalpių kaimo bendruomenės edukacinė programa skirta vaikams ir suaugusiems. Edukacinė programa pradedama Žalpių kraštotyros muziejuje: muziejinės ekspozicijos pristatymas; kuriame supažindinama su Žalpių praeitimi, garsiais žmonėmis ir jų darbais. Demonstruojami seni buities rakandai. Pristatoma edukacine programa suteikiama galimybė supažindinti su Žalpių krašto istorija, papročiais, paskanauti žalpiškių šeimininkių paruoštų patiekalų. Bendruomenės namuose, pristatome kuo garsūs Žalpiai šiomis dienomis. Kadangi, Žalpių šeimininkės labai aktyvios ir skaniai gamina jos siūlo paragauti: bandelių su lašinukais; karštų žirnių su spirgučiais, naminės giros arba pačių užaugintų vaistažolių arbatos su medumi.
Išragavę žalpiškių šeimininkių paruoštų patiekalų vykome į Tytuvėnų bendruomenę. Tytuvėnų bendruomenės pirmininkė Irma Ridikienė pristatė Tyvėnų įgyvendintą projektą „Tytuvėnų bendruomenės namų pritaikymas miestelio gyventojų reikmėms“ projekto metu buvo pakeistos grindis, pritaikytas įėjimas neįgaliųjų poreikiams, įrengtos iki šiol nenaudotas rūsio patalpos, įsigyta biuro kėdžių. Bendruomenė taip pat planuoja bent du kartus per mėnesį vaišinti sriuba senus, vienišus ir skurdžiau gyvenančius miestelio gyventojus, tačiau pastate nebuvo viryklės, tad nuspręsta įsigyti kaitlentę bendruomenės virtuvėlei kartu nuperkant šaldytuvą maisto produktams ir likučiams laikyti bei indaplovę ir garų surinkėją. Vėliau bendruomenės pirmininkė pristatė paruoštas edukacinės programas muilo gamybos, spalvotų žvakių liejimo ir dekoro elementų iš švediško popieriaus gamyba. Pagrindinis šios edukacijos tikslas – ne tik perduoti informacija, bet ir skatinti visus norinčius ir besidominčius įgyti patirties muilo, žvakių ir dekoro elementų gamybos iš popieriaus.
Į namus VVG „Radviliškio lyderis“ nariai išvyko pasisėmę geros energijos, dalindamiesi matytų projektų idėjomis, aptardami koks reikšmingas bendradarbiavimo metodas ir patirties dalijimasis.